Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2017-11-07)   ENERGA

Coraz więcej nowoczesnego oświetlenia LED na Pomorzu

Coraz więcej ulic w pomorskich miastach i gminach oświetlanych jest ekologicznymi i energooszczędnymi oprawami LED. Energa Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w Gdańsku, Bydgoszczy, na Kaszubach, a ostatnio w Braniewie. Już wkrótce także reprezentacyjny Bulwar Nadmorski w Gdyni zostanie w całości rozjaśniony estetycznym, przyjaznym dla środowiska oświetleniem LED.

 

 
Jaśniej o zmroku także nad morzem
 
Energa Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie uliczne na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. Bulwar Nadmorski jest reprezentacyjnym miejscem w Gdyni, przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów, którzy chętnie tutaj spacerują i uprawiają sport. Ciąg komunikacji pieszej na bulwarze jest już oświetlony nowoczesnymi lampami, jednakże uzyskanie w tym miejscu lepszego efektu oświetleniowego i krajobrazowego wymaga ujednolicenia światła wszystkich lamp – także na bardzo uczęszczanej ścieżce rowerowej. Wkrótce cały bulwar będzie rozjaśniony. Lampy sodowe, emitujące światło żółte, zostaną wymienione na jaśniejsze, energooszczędne LED. Zamontowane będą także nowe, estetyczne słupy stalowe, ocynkowane.
Dzięki modernizacji zmniejszone zostanie zużycie energii oraz poprawi się bezpieczeństwo spacerujących i rowerzystów. Zyskają także walory krajobrazowe tego atrakcyjnego nadmorskiego miejsca. Całość prac modernizacyjnych na gdyńskim bulwarze zostanie zrealizowana do końca marca 2018 r.
 
- Dobra współpraca z samorządami i otwartość na wdrażanie proekologicznego i energooszczędnego oświetlenia przynosi efekty. Wdrażamy nowoczesne technologie LED, które poprawiają walory estetyczne miejsca i wspierają realizację planów gospodarki nisko emisyjnej w gminach – mówi Michał Bełbot, prezes Energa Oświetlenie Spółka z o.o. – Cieszy nas, że urokliwe miejsce w Gdyni, jakim niewątpliwie jest Bulwar Nadmorski, dołączy do miejsc rozświetlanych za pomocą najnowocześniejszej technologii, która pozwala na wygenerowanie oszczędności oraz polepsza widoczności o zmierzchu i w nocy – co ma istotne znaczenie dla poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.
 
 
Bulwar Nadmorski w Gdyni będzie w całości oświetlony lampami LED
 
 
Coraz więcej proekologicznego oświetlenia LED
 
W ostatnim czasie Energa Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w wielu pomorskich miastach i gminach, m.in. w Gdańsku, Kartuzach i Sulęczynie. W tej „perełce Kaszub” i 24 okolicznych miejscowościach, położonych na terenie gminy Sulęczyno, wymieniono 441 energochłonnych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie LED.
 
W Gdańsku na prawie 70 ulicach, w tym na głównym ciągu komunikacyjnym miasta, zamontowano ponad 4 tysiące opraw LED. Nowoczesne oświetlenie uliczne LED emituje białe światło, bardziej naturalne i przyjazne dla środowiska. To powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa kierowców i pieszych.
 
W październiku br. w Braniewie rozświetlono ciemną od zmierzchu ulicę Królewiecką. W ramach porozumienia samorządu z Energą podjęto działania związane z poprawą bezpieczeństwa kierowców oraz pieszych. Zamontowano nową sieć kablowa oraz 30 latarni wyposażonych w nowoczesne, energooszczędne oprawy. W tym roku, w ramach poprawy bezpieczeństwa w mieście, doświetlono także kilkanaście przejść dla pieszych.
 
Zastosowanie oświetlenia LED pozwala na znaczne oszczędności w budżecie samorządów oraz ma pozytywne oddziaływanie ekologiczne. Nowoczesne oświetlenie jest bowiem bardziej przyjazne dla środowiska. Natomiast redukcja emisji CO2, uzyskana w wyniku modernizacji oświetlenia, pozwala wypełniać założenia gminnych planów gospodarki niskoemisyjnej, a więc realizować cele wyznaczone samorządom przez ustawodawcę.
 
Nowe punkty świetlne dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii mają wiele zalet. Oprawy oświetleniowe typu LED emitują światło o bardziej naturalnej barwie niż lampy żółte sodowe. Dzięki temu poprawia się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale poprawia również walory krajobrazowe.
 
Źródło: Energa

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW

Advertisement