Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2019-11-19)  

Human Centric Lighting – perspektywy rozwoju

Według prognoz Global Market Insights do 2025 r. rynek Human Centric Lighting (HCL) zwiększy się do 6 mld USD (skok o 4,8 mld USD w porównaniu do minionego roku). Oświetlenie HCL popularne dotychczas jedynie w segmencie budownictwa biurowego, w kolejnych latach znajdzie swoje zastosowanie również w specjalistycznych obiektach przemysłowych – magazynach, halach produkcyjnych i laboratoriach.

 
HCL zdobywa swoją popularność głównie w obiektach biurowych                                                                                                                               fot. Shuterrstock


Rynek oświetlenia LED z każdym rokiem nasyca się coraz bardziej, a nowoczesnych produktów przybywa na półkach hurtowni i sklepów oświetleniowych. Producenci podkreślą ich niezawodność i ponadprzeciętną żywotność. Z czasem przestaną to jednak być parametry, którymi można konkurować o miano lidera branży. Na znaczeniu zyskuje bowiem technologia dostosowująca się do rytmu dobowego człowieka.
 
 
Human Centric Lighting podbija rynek obiektów komercyjnych
 
HCL to nowoczesny koncept oświetlania powierzchni, którego celem jest odwzorowywanie światła naturalnego przy użyciu dedykowanych opraw oświetleniowych oraz inteligentnych systemów, które regulują proces ściemniania się i rozjaśniania, ale również barwy światła sztucznego. W ten sposób pojawia się możliwość wywołania określonych zachowań i reakcji biologicznych wśród osób przebywających w odpowiednio zaprojektowanych wnętrzach. HCL nie tylko zapewnia przestrzeń komfortową i bardziej dostosowaną do potrzeb użytkowników, ale również wzmaga czujność, a także wpływa na korzystniejsze wyniki rekonwalescencji wśród pacjentów. Ponadto HCL może być w pełni autonomiczny i niewymagający konieczności ingerencji użytkownika, dzięki czujkom ruchu oraz systemom ściemniania, które dopasowują moc pracy opraw do aktualnego zapotrzebowania. HCL dedykowany jest przede wszystkim do pomieszczeń z ograniczonym dostępem do światła dziennego, jak biura, placówki edukacyjne czy medyczne, ale również przemysł.

 
Rytm okołodobowy


 
HCL i jego szansa w przemyśle
 
Jedną z najważniejszych zalet technologii HCL jest zwiększenie efektywności pracowników oraz poprawy ich samopoczucia. Jest to szczególnie istotne w magazynach i halach produkcyjnych, w których naturalne światło jest mocno ograniczone lub nawet niewskazane, np. ze względu na zachodzące wewnątrz procesy technologiczne.

 
Biodynamiczne oświetlenie w przestrzeniach przemsyłowych                                                                                                                                               fot. Shutterstock

Wiedza przedsiębiorców i inwestorów dotycząca technologii HCL jest jeszcze stosunkowo mała, dlatego jedno z największych wyzwań na 2020 rok to właśnie przekonanie klientów przemysłowych do inwestycji w HCL. Jednym z wielu argumentów „za”, jest chociażby redukcja zmęczenia, które często staje się główną przyczyną popełniania błędów, czy w obiektach przemysłowych – nawet doprowadzania do awarii maszyn lub innych niebezpiecznych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu wszystkich pracowników. Te kwestie są kluczowe i nieraz przekładają się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Jednak w obecnej sytuacji i rynku pracownika, to właśnie komfort pracy często przesądza o tym, czy danej osobie będzie zależało na podjęciu współpracy z firmą. Zapewniając odpowiednie warunki pracy stajemy się nie tylko atrakcyjniejsi jako pracodawcy, ale co za tym idzie – zyskujemy opinię dbającego o pracowników, stawiając ich potrzeby właśnie w centrum oświetlenia.
 
Chociaż technologia HCL jest jeszcze stosunkowo droga, zastosowanie odpowiednich rozwiązań i wykonanie prawidłowego projektu umożliwi zredukowanie kosztów użytkowania oświetlenia nawet o połowę.
 
 
Zautomatyzuj oświetlenie i oszczędzaj
 
Chociaż inteligentne systemy zarządzania oświetleniem zyskują na popularności głównie ze względu na swoją energooszczędność, technologia HCL zapewnia nie tylko odpowiednie i racjonalne gospodarowanie energią, ale również stwarza przyjazne środowisko pracy.
 
Zarządzanie oświetleniem pracującym w koncepcji HCL jest sterowane przez czujnik ściemniania oraz ruchu, dzięki któremu oprawy dostosowują swoje parametry do aktualnego zapotrzebowania. Przykładowo: jeżeli ustalamy nasz harmonogram dnia w określony sposób, a nagle za oknem gwałtownie zmienia się pogoda z umiarkowanie słonecznej na deszczową, wtedy system samodzielnie się przestawi, użytkownik dostanie większą ilość światła dziennego, a po kolejnej zmianie zoptymalizuje się i ponownie zacznie pracować w zaprogramowanym trybie. Ponadto postępująca digitalizacja umożliwiła stworzenie dedykowanych aplikacji, których celem jest ułatwienie ręcznego sterowania oświetleniem i dopasowywanie do wymagań użytkowników.
 
Większość z systemów HCL posiada również możliwość koordynacji indywidualnej pracy każdej z opraw oraz szybkie i sprawne wyłapywanie ewentualnych usterek i błędów, które mogą zostać w porę zlokalizowane i naprawione. Ponadto użytkownik może czuwać nad codziennym zużyciem energii każdej z opraw oraz optymalizować ich działanie pod kątem zapotrzebowania obiektu na światło.

Źródło: Beghelli Polska

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW