Technologia oświetleniowa LED wydaje się idealnym rozwiązaniem dla autostrad, szczególnie tych największych. W czerwcu 2016 rozpoczął się projekt pilotażowy na odcinku 500 m autostrady A2, między miastami Breukelen i Vinkeveen. Umożliwił on sprawdzenie czy oprawy LED zapewniają odpowiedni strumień świetlny dla tak szerokiej drogi, na której znajduje się aż 12 pasów ruchu. Test wykazał, że oprawy oświetleniowe LED firmy Schréder spełniły normy i standardy prawidłowego oświetlenia, zapewniające bezpieczeństwo kierowcom.
W wyniku przeprowadzonych testów, październiku 2016 r., wzdłuż autostrady A2, między Maarssen i Holendrecht, zainstalowano 600 opraw oświetleniowych firmy Schréder wykonanych w technologii LED, każda o mocy 310 W, w miejsce starych opraw ko o mocy 440 W. Oprawy montowane były na wysokości 20 m, w odległości 46,5 m od centralnego punktu autostrady.
Zastosowanie oświetlenia LED przyniesie oszczędności rzędu 38% w porównaniu do starego system oświetlenia poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 241,600 kWh rocznie. Obniżone zostaną również koszty konserwacji, a ilość dwutlenku węgla zostanie zredukowana o około 116 ton. Dodatkowo białe oświetlenie LED Teceo poprawia widoczność, dzięki układom optycznym kierującym cale emitowane światło na autostradę.
Organizacja Rijkswaterstaat jest bardzo zadowolona z rozwiązań oświetleniowych zastosowanych na autostradzie A2, które zbliżają ją do osiągnięcia celu, jakim jest przebudowa holenderskiej infrastruktury drogowej na bardziej przyjazną środowisku.
Źródło: Schréder
Treści powiązane: