Infrastruktura oświetleniowa jest obecna wszędzie tam, gdzie ludzie mieszkają, pracują, bawią się i wypoczywają. Szacuje się, że do 2030 roku zainstalowanych będzie na świecie blisko 70 miliardów lamp LED [1]. Ze względu na gęste pokrycie powierzchni miast infrastrukturą oświetleniową, będzie ona nośnikiem do zbierania danych z milionów urządzeń, takich jak: pojazdy autonomiczne, inteligentne, przystanki, urządzenia pomiaru ruchu czy zanieczyszczeń. Połączenie ich wspólnym systemem zarządzania daje ogromny potencjał, który można wykorzystać na wiele sposobów.
Philips Lighting tworzy podstawy tego, co niektórym wydaje się być bliżej nieokreśloną przyszłością. Systemy oświetleniowe LED oraz aplikacje do zarządzania nimi to technologia już sprawdzona w praktyce na wielu projektach. Rozwiązania ułatwiające życie mieszkańcom miast powstają w takich aglomeracjach jak Los Angeles, Londyn i Dżakarta, ale również w Polsce,, np. w Szczecinie i Białowieży.
- Budowanie infrastruktury inteligentnego miasta warto zacząć od stworzenia kompleksowego systemu zarządzania oświetleniem ulicznym, będącego jednocześnie nośnikiem danych umożliwiających zbieranie i dystrybucję informacji, które potem pozostawiają pole do popisu nowym technologiom komunikacyjnym. Kolejnym krokiem jest stworzenie interaktywnej przestrzeni publicznej, w której odpowiednie zastosowania oświetlenia w połączeniu z nowoczesnymi technologiami stworzą przyjazne dla mieszkańców miejsca i aktywują lokalny biznes – mówi Bogdan Rogala, General Manager Philips Lighting CEE.
1. Inteligentne oświetlenie ulic
Wymiana tradycyjnego oświetlenia miejskiego na LED niesie za sobą oszczędności rzędu nawet do 70%. Inteligentna infrastruktura miejska to także nowe możliwości. Połączone wspólnym systemem zarządzania czujniki zbierające i przetwarzające dane, są w stanie dostarczyć informacji dotyczących natężenia ruchu, jakości powietrza, czy ilości dostępnych miejsc parkingowych. Tworzy to podstawy do wprowadzenia np. bezpiecznych pojazdów autonomicznych, mogących poprzez latarnie miejskie analizować i odpowiadać na zagrożenia w czasie rzeczywistym.
- Miasto Szczecin, wraz z Philips Lighting, wymieniło blisko 5 000 lamp w centrum miasta na wydajne energetycznie oświetlenie LED. Przyniosło to oszczędność 1,5 mln złotych rocznie oraz redukcję emisji dwutlenku węgla o 2 700 ton w skali roku. Możliwość kontrolowania kąta nachylenia lamp wpływa na bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i zmotoryzowanych, a użyte oprawy sprawiają, że miasto można podziwiać również nocą dzięki trzykrotnie lepszemu oddawaniu barw w porównaniu do poprzednio zastosowanych lamp.
- Ważnym elementem inteligentnego miasta są również inteligentne przejścia dla pieszych, które charakteryzują wydajne i energooszczędne oprawy LED współpracujące z czujnikami zwiększającymi natężenie światła po wykryciu pieszych na przejściu. Kierowcy z daleka widzą markery świetlne, nakazujące zachowanie szczególnej ostrożności.
2. Interaktywne przestrzenie publiczne
Napływająca do miast ludność sprawi, że trzeba będzie zmierzyć się z brakiem miejsca. Rozwiązania tego problemu są dwa – jednym z nich jest tworzenie miejsc publicznych pod ziemią, gdzie dzięki specjalnym lampom LED można imitować światło dzienne, a dzięki przetwarzaniu danych pozycyjnych, kawę mogą podawać drony. Innym rozwiązaniem są inteligentne wieżowce, potrafiące zmieniać się w zależności od potrzeb.
- Philips Lighting odpowiedzialny był za instalację oświetlenia zewnętrznego w wieżowcu Warsaw Spire. Interaktywne i dynamiczne powierzchnie świetlne na Warsaw Spire są częścią idei, by budynki otwierać na miasto i ludzi. Na elewacji Warsaw Spire pojawia się więc nie tylko napis „Kocham Warszawę”, ale i inne przekazy, ważne dla miasta i jego mieszkańców. Na przykład podczas Euro 2016 prezentowane były wyniki meczów. Dzięki iluminacji budynek żyje tym, czym żyje miasto, będzie można również wykorzystywać ją w ramach kampanii CSR. To znakomity nośnik dialogu z mieszkańcami.
Przyszłość inteligentnych miast zawiera się więc w trzech krokach:
- Wdrożeniu systemów oświetlenia opartego na technologii LED;
- Zastosowaniu zaawansowanych systemów sterowania oświetleniem;
- Wdrożeniu zintegrowanej platformy zarządzania miastem.
Dzięki ich umiejętnemu połączeniu za dekadę będziemy mieszkańcami miast bezpieczniejszych oraz lepiej dbających o środowisko, poprzez dostarczanie energooszczędnego światła wysokiej jakości. Dodatkowym atutem będzie poprawa jakości życia, zwiększenie wydajności miast i tym samym produktywności mieszkańców dzięki światłu, które łączy ludzi, miejsca, aplikacje i urządzenia.
Philips Lighting wprowadza w Polsce międzynarodową skalę działania, zasoby i kompetencje oraz lokalną produkcję systemów LED, zapewniając bezpieczeństwo, serwisowalność, utrzymanie i aktualizację systemów w długim okresie czasu. Elementy te składają się na niezawodność, nowoczesność i trwałość, oraz dają podstawy do tworzenia inteligentnych miast.
[1] Szacunek Philips Lighting ekstrapolowany z danych ONZ nt. ludności i urbanizacji.
Źródło: Philips Lighting
Treści powiązane:
- Ultranowoczesny biurowiec Q22 w Warszawie z oświetleniem Philips Lighting
- Huawei i Philips Lighting łączą siły w zakresie zintegrowanego oświetlenia
- Białowieża - pierwsza gmina w Polsce w 100% objęta inteligentnym systemem zarządzania oświetleniem
- Szczecin zaoszczędzi dzięki inteligentnemu oświetleniu ulic