Muzeum Narodowe w Warszawie jest największym i najważniejszą placówką muzealną w Polsce. Jego wymagania dotyczące nowego systemu oświetleniowego zostały jasno określone. Światła miało zapewnić doskonałą prezentację eksponatów i spełniać najostrzejsze wymagania konserwatorskie związane z bezpieczeństwem dzieł sztuki, a przy tym w stopniu maksymalnym zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Nowe oświetlenie został zrealizowane wyłącznie przy użyciu techniki LED.
Koncepcja oświetlenia przyjęta przez firmę Zumtobel została oparta na rozwiązaniach wykorzystujących jej kompleksowe badania wpływu światła na eksponaty muzealne. Doświadczenie i know-how austriackich specjalistów z dziedziny oświetlenia były decydujące dla władz muzeum. Zastosowane rozwiązanie oświetleniowe zoptymalizowało zużycie energii elektrycznej i pozwoliło uzyskać doskonałe efekty przy prezentacji różnego rodzaju eksponatów. Dzięki tej zaawansowanej technice oświetleniowej zwiedzający mogą cieszyć się sztuką w najbardziej autentycznej formie.
Reflektor ARCOS dzięki kompaktowym rozmiarom i wysokiej wydajności modułu LED jest idealnym rozwiązaniem do oświetlenia akcentującego. W miejsce 1100 dotychczasowych reflektorów halogenowych o mocy 100 W każdy, zastosowano 970 reflektorów ARCOS o mocy 20 W każdy oraz 120 reflektorów o mocy 25 W, które tworzą sceny świetlne dla 78 000 obrazów i rzeźb. Jednym z decydujących kryteriów przy wyborze sprzętu było oddawania barw – wartość wskaźnika oddawania barw Ra musiała przekraczać 90. Oprawy ARCOS spełniły to wymaganie dzięki wskaźnikowi oddawania barw Ra=94 przy stałym poziomie strumienia świetlnego, niezależnie od temperatury barwowej i znacznie niższym zużyciu energii elektrycznej niż rozwiązania konwencjonalne.
Oświetlenie LED w połączeniu z systemem sterowania BUTLER XT i czujnikami obecności, zainstalowane w trzech z pięciu galerii już teraz zmniejszyło zużycie energii elektrycznej w muzeum o 40 proc. Dwie pozostałe galerie otrzymają nowe oświetlenie jeszcze w tym roku.
Źródło: Zumtobel