Oświetlenie profesjonalne | oprawy oświetleniowe  (2017-07-20)   TOSHIBA

Japońska technika oświetleniowa dla polskich rolników

Na polskim rynku zadebiutowały japońskie oprawy oświetleniowe LED przeznaczone do uprawy roślin. Pozwalają one zwiększyć wydajność produkcji roślinnej w pomieszczeniach zamkniętych i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Dla polskich rolników to szansa na rozwój upraw i ograniczenie kosztów.
 
  Energooszczędne systemy oświetleniowe LED to alternatywa dla konwencjonalnych lamp sodowych. Dzięki oświetleniu LED rolnicy mogą zwiększyć przestrzeń produkcyjną. Dotychczas stosowane lampy fluorescencyjne ograniczają powierzchnię uprawy ze względu na produkowane przez nie ciepło, które nie pozwala na umieszczanie ich blisko szczytów roślin. Oświetlenie LED rozwiązuje ten problem.
 
Nowe oświetlenie LED pozwala osiągnąć oszczędność energii na poziomie 86 proc. w porównaniu do lamp sodowych. Właściciele upraw mogą cieszyć się niższymi rachunkami za energię elektryczną, krótszym czasem wegetacji oraz większą liczbą plonów – nawet o 30 proc.
 
- Z roku na rok zapotrzebowanie branży agro na takie rozwiązania rośnie. Z oświetlenia wspierającego uprawy z powodzeniem korzystają już rolnicy w Stanach Zjednoczonych, Japonii i wielu krajach europejskich. Co ciekawe, rozwiązanie to sprawdza się niezwykle dobrze na rynkach, gdzie uprawa jest szczególnie trudna. Ci, którzy stawiają na rozwój, doceniają niezawodność i wysoką trwałość japońskich lamp –mówi Grzegorz Kurzydłowski, CEO CO-Unity, wyłącznego przedstawiciela producenta oświetlenia marki Toshiba.
 
Oświetlenie LED dostarcza roślinom uniwersalnie zbilansowane widmo światła. Pozytywnie wpływają na wzrost rośliny i proces fotosyntezy. Jest oferowane w różnych wariantach mocy – 9, 19, 76 i 185 W ze współczynnikiem PAR (gęstość strumienia fotonów) równym odpowiednio 8,7, 25, 76 i 400 µmol/s.
 
- Niektóre rośliny wymagają specjalnego podejścia. Technologia LED pozwala sprostać wymaganiom nawet najtrudniejszych odmian. Wszystko dzięki specjalnemu spectrum światła. Diody LED dostarczają roślinie niezbędne dla rozwoju światło i produkują znacznie mniej ciepła. Nie ma zagrożenia prześwietlenia roślin, a koszty wentylacji są dzięki temu niższe – tłumaczy Grzegorz Kurzydłowski.
 
Korzystne możliwości finansowania
Modernizacja oświetlenia nie musi być kosztowna. Do dyspozycji rolników jest dziś beznakładowy model finansowania modernizacji oświetlenia w formule ESCO lub leasingu operacyjnego. Zakup pokrywany jest z funduszu ESCO, natomiast inwestor spłaca go z oszczędności uzyskanych dzięki nawet 86 proc. zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej. Usługa obejmuje również kompleksowe doradztwo partnerów technologicznych.
 
Źródło: CO-Unity

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW