Poczta Polska w ramach modernizacji wymieniła oświetlenie wewnątrz hal, zainstalowała nowe oświetlenie zewnętrzne oraz oświetlenie w innych budynkach znajdujących się na terenie sortowni (wartownie, budynki administracyjne, techniczne, magazynowe). Nowoczesne rozwiązania znalazły zastosowanie w węzłach ekspedycyjno-rozdzielczych: Lisi Ogon, Pruszcz Gdański, Warszawa i Wrocław.
Zainstalowano także inteligentny system sterowania oświetleniem, np. zegary astronomiczne, wykorzystywane do sterowania oświetleniem zewnętrznym. Sterowniki te powodują automatyczne włączenie oświetlenia po zachodzie słońca i wyłączenie o wschodzie. System sterowania DALI pozwala bardzo efektywnie wykorzystywać oświetlenie sztuczne wewnątrz pomieszczeń – koryguje oświetlenie sztuczne w zależności od dopływu światła naturalnego.
Prace modernizacyjne zakończyły się w grudniu ub.r., zmiana zapewnia oszczędność oraz poprawia warunki pracy. W ubiegłym roku nowoczesne i inteligentne systemy zostały zainstalowane w sortowni w Komornikach k. Poznania.
Poczta Polska szacuje, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zaoszczędzi dodatkowo ponad 2 mln zł rocznie, a emisja CO2 zmniejszy się o ponad 4,3 tys. ton rocznie. – Zużycie energii elektrycznej w zmodernizowanych sortowniach spadnie o ok.70%. Zaoszczędzona energia elektryczna pozwoliłaby na zasilenie 1810 domów jednorodzinnych w ciągu roku. Nasze działania proekologiczne przekładają się na zmniejszenie kosztów obsługi przesyłek, a jednocześnie dają korzyści pracownikom – podkreśla rzecznik prasowa Justyna Siwek z Poczty Polskiej.
Modernizacja oświetlenia w czterech sortowniach umożliwi Poczcie pozyskanie 1162 certyfikatów, które po spieniężeniu znacząco poprawią efektywność ekonomiczną zrealizowanych projektów. Spółka złożyła do poszczególnych dystrybutorów bezpłatne wnioski o zmniejszenie mocy umownych z tytułu planowanego zmniejszenia zużywanej energii elektrycznej. Oznacza to dodatkowe roczne oszczędnościami na poziomie ok. 135 tys. zł. brutto.
W planach jest dalsza modernizacja oświetlenia w kolejnych obiektach pocztowych, głównie tych, które zużywają najwięcej energii.
Źródło: Poczta Polska