Oświetlenie profesjonalne | wnętrza użytkowe inne  (2024-10-07)   SIGNIFY

System oświetleniowy w Hali Urania zapewnia 80% oszczędności zużycia energii

W Olsztynie zrealizowany został największy od kilkudziesięciu lat projekt infrastruktury oświetleniowej. Nowe oświetlenie hali sportowo-widowiskowej Urania to przykład stworzenia inteligentnego i zrównoważonego dla miasta obiektu użyteczności publicznej.

 


Projekt zrealizowała firma Signify, światowy lider w dziedzinie oświetlenia, we współpracy z Mirbud S.A. i firmą Norbud.
 
Nowoczesne obiekty widowiskowo sportowe odgrywają wielką rolę w życiu każdego miasta. Wywierają silny wpływ na przestrzeń pod względem urbanistycznym i infrastrukturalnym, stają się często jego wizytówką. Obiekty te mają również ważną rolę ekonomiczną, podnosząc turystyczną i społeczną rangę miasta, dzięki swojej wielofunkcyjności.

 


Dlatego tak ważne jest, aby obiekty sportowe modernizować i dostosowywać do aktualnych wymagań i oczekiwań. Jednym z kluczowych elementów modernizacji obiektów sportowych jest wymiana starego, konwencjonalnego oświetlenia na nowe, energooszczędne oprawy LED w połączeniu z systemem zarządzania oświetleniem. Wiele współczesnych, nowych i modernizowanych obiektów sportowych to nie tylko ciekawe projekty architektoniczne, ale również zaawansowane i zautomatyzowane systemy sterowania i kontroli powiązanych ze sobą instalacji.

 


Modernizacja oświetlenia na technologię LED, w pierwszej kolejności zapewnia natychmiastowe, duże oszczędności. Przechodząc na zintegrowane oświetlenie LED w połączeniu z systemem zarządzania oświetleniem można spodziewać się oszczędności zużycia energii, nawet do 80%. Obiekt nie tylko staje się energooszczędny, ale również realizuje cele zrównoważonego rozwoju i zrównoważonych miast.
 
Projektując oświetlenie dla obiektów sportowych należy spełnić wymogi bezpieczeństwa, zapewnić komfort gry zawodników i widzów, a także, uwzględnić kryteria oświetleniowe, jakie powinny zostać spełnione przy obiekcie sportowym takiej klasy dla rangi przeprowadzanych na jego terenie zawodów, włączając to możliwość organizacji wydarzeń rozrywkowych. Priorytetem, przy rosnących kosztach energii, jest elastyczne zarządzanie infrastrukturą przy jak najniższych kosztach utrzymania.

 


Tą drogą poszła Hala Urania w Olsztynie. Zaprojektowana została zupełnie nowa infrastruktura oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, w tym iluminacyjnego kopuły. Przeszło 5000 opraw  LED zostało zintegrowanych z trzema systemami zarządzania oświetleniem, umożliwiając zdalne sterowanie jasnością i temperaturą barwową oświetlenia, oraz dostosowaniem oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz obiektu do różnych sytuacji i okazji.

 


Dzięki systemowi sterowania oświetleniem, zarządzający budynkiem mają możliwość dostosowania jakości oświetlenia sportowego do rodzaju pomieszczenia, charakteru i rangi wydarzenia sportowego czy aktywności (rekreacja, treningi, zawody bez udziału transmisji TV, z transmisją TV, HGTV – 4K Slow Motion). Dodatkowo, system umożliwia stworzenie oświetlenia „eventowego”, zaprogramowania osobnych, zindywidualizowanych scen świetlnych, dzięki czemu obiekt może być wykorzystywany do organizacji imprez o charakterze komercyjnym. To pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń obiektu i generuje większe zyski inwestycji.

 

Jednym z najbardziej kluczowych wymagań oświetleniowych jest parametr równomierności oświetlenia i to w różnych kierunkach, ze względu na bardzo dużą ilość kamer telewizyjnych realizujących transmisję. Spełnienie tych wszystkich wymogów oświetleniowych jest dość dużą łamigłówką, ale my w Signify umiemy to robić – podsumowuje Radosław Bratos, Projektant Systemów Oświetleniowych w Signify.

 
W głównej bryle Hali Urania oświetlone zostało również wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futbolu czy boksu. Oświetlenie zewnętrzne wokół Hali Urania jest zintegrowane i sterowane przez, wcześniej wdrożony w Olsztynie, system zarządzania oświetleniem drogowym. Wszystkie zastosowane w projekcie systemy pozwalają na kontrolowanie parametrów, zarządzanie oświetleniem według wybranych scenariuszy, automatyczne wykrywanie usterek, usprawniając zarządzanie obiektem, zwiększając jego bezpieczeństwo przy niższych kosztach eksploatacji.

 


Ważnym elementem projektu okazała się iluminacja kopuły Hali, która doskonale podkreśla detale architektoniczne obiektu. Dzięki zintegrowaniu iluminacji z systemem sterowania, zarządcy Hali Urania będą mogli dostosować oświetlenie na kopule odpowiednio do charakteru wydarzeń odbywających się w obiekcie, czy dostosować natężenie światła do warunków pogodowych na zewnątrz hali.
 
Hala Urania jest przykładem i wzorem przemyślanej i odpowiednio przeprowadzonej inwestycji, która wpisuje się w cele i strategię budowy zrównoważonego miasta i zrównoważonej przyszłości. Hala widowiskowo-sportowa Urania stała się atrakcyjną wizytówką miasta.

 


Źródło: Signify
 

Komentarze: