Oświetlenie domowe | ogólne  (2015-03-09)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie domu cz. 1 Potrzebujemy światła

Urządzając swoje wymarzone mieszkanie lub dom na ogół dbamy najpierw o kolor ścian, rodzaj okien i drzwi, a następnie aranżujemy jego wnętrze dobierając meble, obrazy, ozdoby. Widok pięknie urządzonych wnętrz daje nam radość. Własny dom zapewnia poczucie bezpieczeństwa, jest też powodem do dumy. Jednak gdy zapada zmrok wnętrza stają się ciemne i posępne. Wtedy okazuje się, że niezbędnym składnikiem aranżacji wnętrza jest także światło. Przeznaczenie nawet znacznych środków finansowych na umeblowanie i dekorację domu traci sens jeśli brak światła sprawi, że wieczorem wnętrze będzie szare i pozbawione życia. Światło jest w istocie równorzędnym środkiem upiększania naszego otoczenia, a nie tylko mało znaczącym dodatkiem. Dlatego powinno być jednym z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę przy planowaniu wnętrz domowych.


Oświetlenie może stać się źródłem satysfakcji i dobrego samopoczucia wszystkich domowników. Ułatwi wykonywanie prac domowych, zapewni komfort i poczucie bezpieczeństwa. Da pełnię zadowolenia i pozwoli cieszyć się domem lub mieszkaniem. Dobrze oświetlone wnętrza będą piękne i nastrojowe. Światło sprawi, że mały pokój wyda się przestronnym, otwartym pomieszczeniem, a duży salon nabierze w razie potrzeby charakteru kameralnego i przyjaznego pokoju. Odpowiednio zaaranżowane oświetlenie będzie nas stymulować do wieczornych zajęć, a innym razem ułatwi relaks po ciężkim dniu pracy. Dobrze przemyślane oświetlenie będzie mogło być wykorzystywane na wiele różnych sposobów.

 
 

Potrzebujemy światła
Wraz ze zmianami pór roku, dnia i pogody zmienia się ilość światła naturalnego docierającego do mieszkania. Uzupełnienie jego niedoboru, zwłaszcza wieczorem, jest zadaniem oświetlenia sztucznego. Jednak zapotrzebowanie na światło jest odczuciem subiektywnym, uzależnionym od wieku, upodobań lub aktualnego samopoczucia. W starszym wieku lub przy intensywnej i trudnej pracy wzrokowej potrzebujemy więcej światła. W sennej atmosferze relaksu jasne światło przeszkadza. Dlatego dobry system oświetlenia mieszkania powinien zapewniać możliwość regulacji ilości światła we wnętrzu.
 
Pomyśl o oświetleniu
O nowym oświetleniu najlepiej pomyśleć równocześnie z wyborem innych elementów wystroju i wyposażenia wnętrz. Zwłaszcza budując nowy dom lub urządzając mieszkanie, nie wolno spraw oświetlenia pozostawiać na ostatnią chwilę i patrzeć na nie wyrywkowo. Powinniśmy rozważyć wszystkie potrzeby w zakresie oświetlenia, a następnie rozwiązać je w przemyślany i planowy sposób, aby nie tracić szansy zaaranżowania wnętrza pięknym, różnorodnym światłem. Najczęściej popełnianym błędem jest myślenie o sprawach oświetlenia dopiero na końcu budowy lub remontu.
 
Określ swoje potrzeby i planuj
Oświetlenie domu powinno być dostosowane do stylu życia domowników. Przede wszystkim należy określić mapę oświetleniową domu zgodną z indywidualnymi potrzebami mieszkańców. Projekt oświetlenia wymaga sprecyzowania czynności wykonywanych w każdym pomieszczeniu oraz atmosfery, jaką chcemy w nim wykreować, a także elementów dekoracyjnych, które należy szczególnie podkreślić.

Trzeba przy tym pamiętać o tym, że:
  • światło jest pochłaniane, szczególnie przez ciemne powierzchnie w pomieszczeniu,
  • światło jest odbijane przez powierzchnie jasne.
Na skutek tych zjawisk pokój z ciemnymi ścianami będzie potrzebował silniejszego oświetlenia niż w wypadku gdy jego ściany są jasne.
Trzeba także zwrócić uwagę na te miejsca w domu, które spełniają wiele różnych funkcji. Będą one potrzebowały koniecznie kilku różnych rodzajów oświetlenia.
 
Rodzaje oświetlenia domowego
Do oświetlenia wnętrza mieszkalnego możemy zastosować trzy podstawowe rodzaje światła:
  • oświetlenie ogólne
  • oświetlenie miejscowe (robocze)
  • oświetlenie dekoracyjne
Żaden z rodzajów oświetlenia nie powinien być używany jako wyłączne oświetlenie wnętrza. Dobry projekt oświetleniowy powinien zawsze uwzględniać wszystkie trzy typy, albowiem tylko ich współdziałanie zapewnia naprawdę dobre rezultaty.
 
Za pomocą światła można skorygować proporcje pomieszczenia
  • Silne oświetlenie sufitu pozornie podwyższy wnętrze.
  • Zbyt wysokie pomieszczenie można pozornie obniżyć nisko umieszczonymi oprawami świecącymi wyłącznie w dół.
  • Wąski pokój wyda się pozornie szerszy, jeśli jedna z jego dłuższych ścian oświetlimy silniej niż inne.
  • Małe pomieszczenie stanie się pozornie większe, jeśli będzie jasno oświetlone w jego wielu fragmentach.

Światło białe lecz odcienie różne
Podobnie jak w naturze, sztuczne światło białe nie zawsze jest takie samo. Może różnić się odcieniem. W plenerze światło poranne lub w czasie zachmurzenia jest chłodniejsze. W południe, a zwłaszcza o zachodzie słońca światło jest ciepłe.

Odcień światła białego charakteryzuje jego temperatura barwowa wyrażana w kelwinach (K). Ciepłe białe światło, o odcieniu żółtawym, ma niską temperaturę barwową. Tworzy ono atmosferę przytulną i relaksującą. Chłodne białe światło ma wyższą temperaturę barwową. Jest ono pobudzające i stymulujące do działania.

Także sztuczne źródła światła białego mogą mieć różne odcienie bieli i w ten sposób pomagać w tworzeniu atmosfery odpowiedniej do miejsca i funkcji oświetlenia. Dlatego kupując lampę do konkretnego zastosowania trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wartość temperatury barwowej, aby właściwie dobrać ją do przewidywanej funkcji oświetlenia.

Polska norma PN-EN 12464-1 wprowadza następujące przedziały i sformułowania przy określaniu temperatury barwowej:
  • temperatura barwowa poniżej 3300 K – barwa ciepła,
  • temperatura barwowa 3300 K - 5300 K – barwa neutralna,
  • temperatura barwowa powyżej 5300 K – barwa chłodna.


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:



Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW