Oświetlenie ogrodnicze to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w branży LED. Analitycy szacują stopę wzrostu rynku diod LED w ogrodnictwie na 28,2% (w okresie analizowanym od 2016 roku). Według prognoz do roku 2022 wartość rynku oświetlenia ogrodniczego LED ma przekroczyć 357 mln dolarów.
Choć hodowcy roślin wciąż wybierają oświetlenie oparte na technologii HPS, projektanci systemów oświetleniowych coraz częściej szukają alternatywy dla lamp starego typu. Ze względu na mnogość zastosowań nowych systemów oświetleniowych przeznaczonych do przestrzeni ogrodniczej, opracowywane aplikacje muszą spełniać szereg specyficznych wymagań. Rozwiązaniami w pełni oferującymi oczekiwane funkcjonalności są te oparte na technologii LED. Obejmują one wybór właściwego spektrum barw i długości fal, mniejsze zużycie energii oraz dłuższy okres żywotności niż wysokoprężne lampy sodowe (HPS). Wiąże się to nie tylko z niższymi kosztami utrzymania i eksploatacji modułów, ale także ze zwiększeniem elastyczności w zakresie funkcji projektowania i sterowania.
Na tej podstawie firma Osram Opto Semiconductors oraz jej partnerzy z projektu LLFY utworzyli modularny Developer Kit, który ma na celu przyspieszenie procesu testowania i opracowywania nowych systemów przez projektantów. Pozwala on na tworzenie elastycznych i indywidualnie skomponowanych wariantów komponentów. Gotowy zestaw stanowi uniwersalną ofertę – pozwala na wykorzystanie standardowych ustawień (rozwiązanie typu plug-and-play) lub ich modyfikację przez dostosowanie poszczególnych części do indywidualnych potrzeb, dzięki rozwiązaniom firmy Cezos.
Standardowy moduł oświetlenia oferuje możliwość konfiguracji kolorów światła diod LED. Został wyposażony w cztery kanały pozwalające sterować pożądanymi długościami fal, co ma szczególne znaczenie w związku z odmiennymi wymogami przy różnych fazach wzrostu roślin. Dzięki tej opcji operatorzy szklarni zyskują wysoką elastyczność i skuteczne wsparcie poszczególnych etapów wzrostu ich upraw, a także wpływ na jakość plonów. Wykorzystywanie tego rodzaju systemów przekłada się także na redukcję kosztów i większy zysk, wypracowany przez efektywną organizację produkcji.
Osram Opto Semiconductors jest producentem diod LED Oslon SSL – układów, które można skonfigurować dla wszystkich długości fal.
Dioda Osram OSLON SSL150 (Deep Blue) | Dioda Osram OSLON SSL 80 (Hyper Red) | Dioda Osram OSCONIQ P2226 |
W projekcie LLFY wykorzystano diody o najczęściej używanych długościach fal (1x Hyper Red, 1x Far Red, 1x Deep Blue + 1x Cool White). Ponadto radiator produkowany przez firmę Mechatronix ze względu na swój geometryczny kształt może łatwo rozszerzać pole działania – zarówno wzdłuż, jak i w poprzek przestrzeni pracy modułu. Jego funkcjonalności sprawdzają się zarówno w pasywnym, jak i aktywnym chłodzeniu za pomocą wentylatora lub ciepłowodów. Aby zapewnić właściwe przewodzenie ciepła, włączając izolację elektryczną, partnerzy LLFY EuRepTec i ICT Suedwerk przetestowali i zastosowali pięć różnych materiałów termotransferowych (TIM). LEDiL, partner odpowiedzialny za działanie tzw. Secondary Optics, wykorzystał różne rodzaje promieniowania do ustawienia jednorodnego poziomu oświetlenia całej hodowli (niezależnie punktów zawieszenia lub wysokości roślin).
Dobrym przykładem wykorzystania zindywidualizowanych systemów oświetlania szklarniowego jest plantacja włoskiej bazylii w prowincji Reggio Emilia (pomiędzy Parmą i Bolonią), gdzie mieści się jedna z największych hodowli tego zioła – Servizi Ambientali Bassa Reggiana (S.A.B.A.R.). Zaimplementowanie w tym miejscu oświetlenia Osram LED Light for you przez włoskiego partnera projektu – firmę Ambra Elettronica pozwoliło na redukcję zużycia energii aż o 56%. Rozwiązanie przełożyło się w skali roku na oszczędność 75 000 KWh i 15 ton oleju ekwiwalentnego (TOE) oraz zmniejszenie emisji 30 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto zmiany w systemie oświetlenia pomogły skrócić czas żniw o 5 dni oraz zwiększyć zbiory. Ze względu na to, że w celu uniknięcia chorób roślin plantacje bazylii oświetlane są za pomocą sztucznego światła także w ciągu dni, oszczędność energii, a tym samym kosztów z nią związanych, stanowi bardzo istotny element planowania produkcji.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wdrożenia oświetlenia LLFY w naszych szklarniach. Wykorzystanie emisji czerwonego i niebieskiego światła diod OSRAM Opto Semiconductors (Far Red, Hyper Red i Deep Blue) w różnych proporcjach przełożyło się na wyższe plony. Zaobserwowaliśmy lepszy i szybszy wzrost bazylii dzięki zmniejszeniu natężenia niebieskiego światła, z 25% przy oświetleniu HPS do 5% przy oświetleniu LED – mówi Marco Boselli, prezes zarządu S.A.B.A.R..
Jak podkreśla Mario Fasolo z Ambra Elettronica, wybór rozwiązań od OSRAM Opto Semiconductors sprawdził się w przypadku szklarni S.A.B.A.R. ze względu na możliwość dokładnego dopasowania kolorów światła LED oraz jego intensywności – w zależności od bieżących potrzeb roślin w okresie wzrostu. Diody LLFY nadają się do pracy w specyficznych, trudnych szklarniowych warunkach – są odporne na wilgoć, wahania temperatur oraz pył, a także charakteryzują się długim cyklem życia.
Możliwość wyboru zarówno rozwiązań gotowych do instalacji, jak i niestandardowych, pozwalających na indywidualne dostosowanie komponentów dostarczanych przez zaufanych partnerów technologicznych – co pokazuje przykład włoskiej plantacji bazylii – pozwala projektantom i producentom tworzyć najlepiej dopasowane systemy oświetlenia w ogrodnictwie. Klienci końcowi – operatorzy szklarni i producenci urządzeń, otrzymują więc zróżnicowaną ofertę, dzięki czemu mogą znaleźć odpowiednią oprawę standardową, albo wybrać dostawcę oświetlenia, który zaproponuje niestandardowe, optymalne dla ich potrzeb, rozwiązanie.
Osram Sp. z o.o. Al. Jerozolimskie 94 00-807 Warszawa tel. +48 698 181 614 p.strzalkowski@osram.pl |
Treści powiązane:
- Technologia LED synonimem bezpieczeństwa i wydajności
- Nowe trendy w oświetleniu wewnętrznym samochodów
- Osram zaprezentował portfolio innowacyjnych rozwiązań cyfrowych podczas dmexco 2017
- Bardziej kompaktowe lampy bez żadnych kompromisów pod względem jakości światła
- Innowacyjne projekty lamp – nowy system OSRAM UltraFlat
- Wykorzystanie technologii LED w systemach wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości