Wymiana oświetlenia w 27 wielkopolskich gminach to kolejny etap projektu modernizacyjnego, który rozpoczęto w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim w 2017 roku. Tylko w tych dwóch miastach wymieniono 2000 opraw. W przedsięwzięciu wzięły udział zarówno duże miasta, jak Jarocin, ale i niewielkie Kramsk, Skulsk, czy Ceków-Kolonia. Partnerem tego projektu była firma Signify. Było to pierwsze w Polsce wdrożenie systemu do zarządzania oświetleniem na tak dużą skalę.
Gmina Ceków-Kolonia jest małą gminą, gdzie każdą wydaną złotówkę pożytkujemy w sposób rozsądny, racjonalny. Wymieniliśmy oświetlenie uliczne przy drodze wojewódzkiej, gdzie natężenie ruchu dobowo przekracza 10 tysięcy pojazdów. Dziś wiem, że wymiana oświetlenia w miejscowości Kamień i Ceków zwiększyła zarówno bezpieczeństwo mieszkańców gminy, jak również osób, które tylko przez nią przejeżdżają. Po drugie gmina jest po prostu ładniejsza i estetyczniejsza. Po trzecie, wiem, że będzie taniej – mówi Mariusz Chojnacki, burmistrz gminy Ceków-Kolonia.
|
Podwyżka cen energii jest istotnym czynnikiem motywującym wymianę oświetlenia publicznego. Eksperci Signify podają, że gminy mogą zmniejszyć wydatki na energię elektryczną o co najmniej 50% przy samej wymianie opraw na LED. Kolejne oszczędności generuje połączenie opraw LED z inteligentnym systemem zarządzania, pozwalającym na personalizację oświetlenia w zależności od potrzeb danego miasta czy dzielnicy. Drugą, równie ważną sprawą, jest zwiększenie bezpieczeństwa, na przykład poprzez budowanie inteligentnych przejść dla pieszych.
– Prawidłowe oświetlenie przejść dla pieszych polega na tym, że oświetlamy nie samo przejście, a przede wszystkim sylwetkę pieszego. Inteligentne przejścia dla pieszych polegają na tym, że kiedy nie ma ruchu, oprawy są ściemnione, co pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Natomiast w momencie, kiedy pieszy się do niego zbliża, sensory go wykrywają i rozświetlają całe przejście – wyjaśnia Piotr Nowiński, ekspert Signify ds. oświetlenia publicznego.
Wymiana oświetlenia na inteligentne to duży krok w stronę realizacji strategii smart city. System zarządzania oświetleniem można bowiem połączyć z wieloma innymi czujnikami i systemami, tworząc na przykład wspólny panel zarządzania i monitoringu dla wszelkiej miejskiej aktywności.
– Dziś oświetlenie może coraz więcej, można nim zdalnie zarządzać i sterować, można je wykorzystać np. do monitoringu albo kontroli miejsc parkingowych. Możliwości jest mnóstwo zarówno dla dużych jak i małych gmin, czego przykładem jest właśnie ten projekt – podsumowuje Maciej Witczak, prezes zarządu Oświetlenia Ulicznego i Drogowego.
Źródło: Signify
Treści powiązane:
- Rekordowe ceny energii uderzają w samorządy. Pomoże wymiana oświetlenia na LED
- Jak zdobyć dofinansowanie na modernizację oświetlenia ulicznego w 5 krokach?
- Wrocław jako pierwsze polskie miasto wykorzysta Interent Rzeczy w szerokiej skali
- Miasta inwestują w inteligentne oświetlenie, które zbiera dane i monitoruje bezpieczeństwo
- Oświetlenie Warszawy w 2017 r. wg. raportu rocznego Zarządu Dróg Miejskich
- Przyszłość oświetlenia dróg publicznych w idei Smart City