Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2023-05-15)   Luxon LED

Modernizacja oświetlenia zakładów Ciech Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2022

Na początku 2022 roku firma Luxon LED we współpracy z ControlTec zakończyła modernizację oświetlenia zakładów CIECH w Janikowie i Inowrocławiu. Głównymi celami realizacji było obniżenie opłat za energię elektryczną oraz wygenerowanie mniejszego śladu węglowego w całej spółce CIECH. Była to jedna z największych tego typu  inwestycji w Polsce i Europie. Realizacja została doceniona przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, który nagrodził modernizację wykonaną przez Luxon LED tytułem Najlepszej Inwestycji Oświetleniowej 2022.
 
 


 

Do początku 2022 roku zrealizowaliśmy ponad 9 000 projektów modernizacji oświetlenia w Polsce i Europie. Bez wątpienia modernizacja zakładów Ciech Soda Polska w Janikowie i Inowrocławiu była najbardziej imponującą inwestycją, nie tylko ze względu na skalę wyzwania, ale również efekty. Wymieniliśmy ponad 14 000 opraw na dwóch czynnych zakładach w 6 miesięcy, co przyniosło ok. 10 000 MWh rocznej oszczędności i ok. 8 000 ton redukcji emisji CO2. Inwestycja była elementem strategii ESG grupy Ciech i realizuje jej cele zrównoważonego rozwoju, ale przy obecnych cenach energii była też strzałem w dziesiątkę w zakresie optymalizacji kosztów. – tak  nagrodzoną inwestycję podsumowuje Dyrektor Handlowy Luxon LED Michał Wyborski.

 
Komisja wzięła pod uwagę zarówno zakres inwestycji, jak i osiągnięty rezultat oświetleniowy. Wymieniono 14 000 opraw oświetleniowych w halach produkcyjnych, pomieszczeniach administracyjno-biurowych i socjalnych oraz na terenie zewnętrznym, uzyskując wymagane poziomy oświetlenia. Wymianę prawie 12 000 opraw w pomieszczeniach produkcyjnych wykonywano bez przerywania procesów produkcyjnych, które trwają 24 godziny na dobę w warunkach wysokiej temperatury, dużego zapylenia i unoszących się w powietrzu oparów substancji chemicznych. Nad realizacją czuwało 4 kierowników robót, którzy współpracowali z 16 ekipami monterskimi. Była to praca w trudnych warunkach, takich jak zapylenie czy wysoka temperatura. Monterzy wykorzystywali m.in. techniki alpinistyczne oraz wyposażeni byli w maski pełnotwarzowe z filtrami chemicznymi. Warto przy tym podkreślić, że modernizację przeprowadzono w ciągu zaledwie 6 miesięcy – co wymagało niezwykle dobrej organizacji pracy i zaangażowania ze strony pracowników firmy Luxon LED. Uzyskane oszczędności rocznego zużycia energii w wysokości 10 000 MWh mogą być dla innych zakładów produkcyjnych wiarygodnym przykładem konieczności wymiany oświetlenia na nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED.
 
 
 

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW