Oświetlenie profesjonalne | drogi i ulice  (2020-02-03)   ZDM Warszawa

W 2019 r. modernizacja oświetlenia w Warszawie przyniosła duże oszczędności

Modernizacja oświetlenia to nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale też oszczędności w zużyciu prądu i korzyści dla środowiska. W Warszawie miniony rok był pod tym względem bardzo pracowity i efektywny.

 


W 2019 roku wiele ważnych ulic zyskało nowoczesne oświetlenie. Najważniejszymi kompleksowymi modernizacjami były prace na ul. Zatylnej, gdzie warszawski Zarząd Dróg Miejskich wymienił betonowe słupy i jedne z ostatnich opraw rtęciowych, czy montaż latarni typu pastorał warszawski w al. Szucha oraz na ul. Podczaszyńskiego. Decyzje o montażu stylizowanych na zabytkowe słupów i opraw zostały podjęte we współpracy z konserwatorem zabytków.
 
Nie zawsze wymieniane są słupy, często wystarczy tylko zmiana opraw na ledowe. Jedną z najbardziej spektakularnych tego typu inwestycji była wymiana opraw na ul. Modlińskiej. W miejscu 485 starych opraw zamontowano 304 nowe. Nowoczesne oprawy ledowe dają możliwość regulacji natężenia światła, dzięki czemu mniejsza ilość opraw pozwala uzyskać zdecydowanie lepszą jakość oświetlenia. Taka zmiana przynosi oszczędność w zużyciu prądu na poziomie niemal 70 proc., na czym zyskuje budżet miasta i środowisko. Podobne prace przeprowadzono m.in. w tunelu trasy W-Z i w al. Waszyngtona.
 
W sumie w ciągu roku ZDM wymienił w Warszawie 882 latarnie i zamontował 2450 nowych opraw, w tym 288 w tunelach. Oszczędności, które niosą za sobą te prace, mogą robić wrażenie. W sumie dzięki wymianie starych opraw średnioroczne zużycie energii spadnie z 4 024 do 935 MWh, jej koszt obniży się z 2 022 519 do 647 536 zł. Oznacza to, że szacowane obniżenie zużycia energii wyniesie ok. 77 proc, pozwalając zaoszczędzić 1 374 982 zł. W skali całego miasta na prąd wydajemy 46 693 062 zł. Kolejne modernizacje, to kolejne oszczędności. Jest to szczególnie ważne w obliczu rosnących kosztów energii.
 
Oświetlenie w całym mieście jest stale modernizowane. Aktualnie na latarniach Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie jest zamontowany 55 490 opraw, z czego 7 973 to oprawy ledowe. Docelowo wszystkie oprawy będą wymienione na nowe. Na modernizację oświetlenia w 2019 r. przeznaczono prawie 14,5 mln zł.

Źródlo: ZDM Warszawa
 

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW