Oświetlenie profesjonalne | wnętrza handlowe  (2023-12-04)   SIGNIFY

Sieć sklepów Netto w Polsce zmniejszyła zużycie energii i zapewniła lepszą obsługę klientów

Sieć sklepów spożywczych Netto we współpracy z firma Signify zmodernizowała oświetlenie w 250 placówkach w Polsce. Oprawy LED poprzedniej generacji zastąpione zostały przez jeszcze bardziej energooszczędne produkty, które przygotowano do tego, aby w przyszłości zintegrować je z systemem zarządzania oświetleniem.

 


Wdrożenie systemu zarządzania oświetleniem rozpoczęło się od pilotażu w jednym ze sklepów. Oświetlenie było już wyposażone w zasilacze i inne rozwiązania niezbędne do tego, aby wpiąć je do systemu zarządzania. Proces przebiegł szybko i sprawnie. Wystarczyło doposażyć sklep w okablowanie i rozdzielnię sterowniczą typu plug&play, która została zaprogramowana zgodnie z indywidualnymi potrzebami Netto.

 


 

„W ubiegłych latach zainstalowaliśmy oświetlenie w technologii LED od Signify. Pozwoliło nam to skutecznie zredukować zużycie energii. Teraz czas na jego integrację w ramach systemu Interact, przez co wykorzystamy możliwość zarządzania scenami oświetleniowymi i dopasujemy oświetlenie do pory dnia, a poziomy natężeń do danego obszaru sklepu” – powiedział Paweł Mroczek, Head of Technical Department w Netto.Wymiana  opraw LED starej generacji na nowoczesne i energooszczędne produkty przyniosła Netto 43%2) oszczędności energii na potrzeby oświetlenia w zmodernizowanych obiektach. Dzięki integracji oświetlenia w systemie zarządzania zwiększą się one o dodatkowe 35% [2].
 
Energooszczędne oświetlenie w sieci Netto oszczędza rocznie ponad 10 tysięcy MWh energii elektrycznej [2]. Po wdrożeniu rozwiązań systemowych oszczędność ta wyniesie 13,9 tysiąca MWh w skali roku [1]. Modernizacja oświetlenia w sklepach Netto wraz z systemem zarządzania oświetleniem zredukowała ślad węglowy firmy o 9,8 tysięcy ton w skali roku (ekwiwalent posadzenia ponad 447 tysięcy drzew) [3], [4].
 
Dzięki temu, że rozwiązanie jest gotowe do integracji z systemem zarządzania, w przyszłości również serwisanci Signify będą mogli mieć do niego dostęp zdalny. Gdy zdiagnozują usterkę oprawy lub systemu, będą mogli natychmiast wprowadzić niezbędne korekty. Połączenie jest bezpiecznie szyfrowane.

 

 
Doświadczenia zebrane podczas pilotażu pozwoliły na bardzo szybką implementację analogicznych rozwiązań w pozostałych sklepach. Ustawienia oświetlenia zostały dopasowane do powtarzalnego układu sklepów Netto. We wszystkich lokalizacjach wdrożono te same harmonogramy oraz osiem scen oświetleniowych uwzględniających różne pory dnia.

 

„Spodziewamy się, że systemy zarządania oświetleniem za niedługo staną się standardem w branży retail. Przemawia za tym szereg argumentów, zaczynając od kreowania niepowtarzalnej atmosfery wewnątrz placówki, po kluczowe w tym momencie oszczędności zużycia energii oraz redukcję śladu węglowego”mówi Agata Iwańska, Commercial Leader Retail & Hospitality CEE w Signify.Obsługa zaawansowanego systemu zarządzania oświetleniem jest niesamowicie prosta. Został on skonfigurowany zgodnie z potrzebami Netto i działa w sposób w pełni zautomatyzowany. Do końca 2023 r. system będzie działać w ponad 200 sklepach Netto, a w następnych latach będzie również instalowany w nowych obiektach sieci.


O koncepcie Netto 3.0

Sklepy sieci Netto od 2018 roku ewoluują do konceptu Netto 3.0. Zakłada on modernizację placówek do nowoczesnych sklepów z szerokimi alejkami, którymi wygodnie się poruszać, urządzonych z wykorzystaniem naturalnych materiałów, neutralnych kolorów i odpowiednio dobranego oświetlenia.  Zmiany obejmują również ofertę produktową i mają na celu jej poszerzenie i zróżnicowanie, a także zwiększenie udziału produktów marki własnej, której wysoka jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną. Dla Netto ważne jest, by rozwijać się w sposób zrównoważony i niwelować wpływ działalności na środowisko. Celem Grupy Salling, do której należy Netto, jest obniżenie o połowę emisji CO2 w ramach operacji własnych do 2030 r., a jednym z kroków do jego realizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania sieci na energię elektryczną. Wśród partnerów biznesowych wspierających Netto w realizacji tego celu jest między innymi Signify.
 
Źródła:
1) Netto Sp. z o.o.
2) Netto Sp. z o.o.
3) KOBiZE 2022 KOBIZE - Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami
4) EEA https://www.eea.europa.eu/articles/forests-health-and-climate-change/key-facts/trees-help-tackle-climate-change

 

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW