Fasada medialna integruje nowoczesne rozwiązania techniczne: oświetlenie efektowe, ekrany LED, projekcję cyfrową poprzez zaawansowane sterowanie. Tego typu systemy najczęściej zbudowane są w oparciu o oprawy oświetleniowe liniowe oraz punktowe zlokalizowane na elewacji budynku w postaci pewnego rodzaju matrycy. Poprzez dynamiczne wysterowanie poszczególnych pikseli mamy możliwość stworzenia swoistego gigantycznego ekranu oferującego wyświetlanie rozmaitych materiałów video. Projektanci tego typu systemów muszą blisko współpracować z architektem i całym zespołem projektowym, ponieważ urządzenia te są nieodłącznym elementem elewacji. W ciągu dnia zwykle są niewidoczne, a po zmierzchu eksponują walory estetyczne budynku, niejednokrotnie tworząc nową jakość.
Jak przyciągnąć spojrzenia?
Fasady medialne, coraz częściej pojawiają się w miastach całego świata. Stosowane przez uznanych architektów, zapewniają znakomite wrażenia wizualne. Są szczególnie pomocne w kształtowaniu wizerunku obiektów handlowych, biurowych, stadionów, hal sportowych, lotnisk, urzędów i innych przestrzeni użyteczności publicznej. Rozwiązania tego typu mogły zaistnieć dzięki oświetleniu bazującym na diodach LED. Miniaturyzacja, łatwość sterowania, niskie zużycie prądu to cechy, które wpłynęły na ich szybkie upowszechnienie. Duży wpływ na realizacje fasad ma trend Human Centric Lighting – projektowanie oświetlenia zorientowane na człowieka. Dzięki niemu budynek może „komunikować” się z otoczeniem. Reagować na czynniki zewnętrzne np. temperaturę, wilgotność, ciśnienie, liczbę przechodzących w pobliżu osób, porę dnia, specjalne wydarzenia i zmieniać swój wygląd w zależności od sytuacji.
Okiem specjalisty
– Fasada medialna to niekonwencjonalny i innowacyjny sposób wyróżnienia budynku. To nie tylko rozwiązanie zapewniające wyjątkową identyfikację wizualną, ale również forma komunikacji z przechodniem, widzem, potencjalnym klientem. Prawidłowo zaprojektowana, technologicznie zaawansowana i dynamiczna z natury tworzy efekt, który na długo pozostaje w pamięci. Jest to doskonałe narzędzie zwiększające atrakcyjność obiektów handlowych, przyciągające klientów i podnoszące wyniki sprzedaży. Zintegrowane z wyjątkowym projektem architektonicznym daje znakomite wrażenia wizualne podkreślając kształt obiektu w porze wieczornej i nocnej - gwarantuje uzyskanie efektu „WOW”. Przy obserwacji z dużej odległości zapewnia doskonałą widoczność na tle miasta – wyjaśnia Radosław Zacheja, prezes zarządu firmy Bright Lights.
Źródło: Bright lights
Treści powiązane:
- Nowa platforma ułatwi deweloperom projektowanie aplikacji oświetleniowych
- W Puerto de la Cruz latarnie uliczne sprzyjają obserwacjom nocnego nieba
- ES-SYSTEM z nagrodą DARC AWARDS za oświetlenie w obiekcie handlowym
- LUG Turkey – nowa spółka zagraniczna w Grupie Kapitałowej LUG S.A.
- Jak zdobyć dofinansowanie na modernizację oświetlenia ulicznego w 5 krokach?
- Rabbit zrealizuje projekt w zakresie Li-Fi dofinansowany z Funduszy Europejskich