Do 1937 roku Wolfsburg był spokojnym, liczącym około tysiąca mieszkańców miasteczkiem w Dolnej Saksonii. Wszystko zmieniło się, gdy został obrany na siedzibę koncernu mającego za zadanie produkcję „niemieckiego samochodu ludowego”. W związku z urbanizacją i industrializacją, w ciągu dwóch lat jego populacja zwiększyła się kilkunastokrotnie, by w latach ’70 sięgnąć poziomu 120 tysięcy. Na panoramie miasta wyróżniają się dziś dwa obiekty architektoniczne – barwna iluminacja kominów będącej przyczyną rozwoju Wolfsburga fabryki samochodów oraz pokryta transparentną membraną, metaliczna, prostokątna bryła stadionu VfL.
Volkswagen Arena została zaprojektowana przez HPP Architects, studio odpowiedzialne między innymi za gdańską Baltic Arena i stadion BayArena Leverkusen. Obiekt o powierzchni 28 000 metrów kwadratowych, mogący pomieścić 30 000 kibiców, wzniesiono w piątą rocznicę wejścia VfL Wolfsburg do Bundesligi. Został zaprojektowany jako wielofunkcyjny budynek, w którym prócz meczów organizować można konferencje, spotkania biznesowe, a nawet rodzinne imprezy. W związku z tym, całość podzielono na samodzielne sektory. W każdym z modułów wyodrębniono trybuny, loże, wejścia oraz węzły sanitarne. By zwiększyć możliwość dostosowania poszczególnych stref do zróżnicowanych wydarzeń, w 2015 roku modernizacji poddano ich systemy oświetleniowe, wprowadzając innowacyjne, designerskie rozwiązania.
Dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów w technologii LED, światło w strefach kibica dostosowuje się do atmosfery na stadionie. Przed rozpoczęciem gry i w czasie przerw lekko przyciemnione oprawy podkreślają nastój oczekiwania, by rozświetlić się i zapewnić optymalne warunki obserwacji, gdy zawodnicy pojawią się już na murawie. Światła dostosować można również do potrzeb odbywających się na stadionie konferencji, seminariów i spotkań.
W przeznaczonej dla 90 osób sali o powierzchni 158 metrów kwadratowych zastosowano oprawy oświetleniowe do wbudowania w sufit, przyjmujące kształt współśrodkowych pierścieni, które zapewniają ciekawy efekt wizualny oraz jednorodne, przyjemne światło. Te same oprawy zostały użyte także w prowadzącym do sali korytarzu, gwarantując stylistyczną spójność obu pomieszczeń. By nie zaburzyć kompozycyjnej harmonii, oświetlenie holu uzupełniono neutralną stylistycznie modułową oprawą, przybierającą postać rozświetlonych elementów, dopasowanych rozmiarem do segmentów podwieszanego sufitu.
Jeszcze większy nacisk na estetykę wnętrza postawiono w lożach honorowych. Stylowy wystrój pomieszczenia podkreślono, stosując okrągłą oprawę zwieszaną w formie przezroczystej tafli szkła. Ciekawy efekt, robiący szczególne wrażenie po zmroku, uzyskano dzięki wykorzystaniu barwnych diod do ekspozycji logo klubu i jego głównego sponsora.
Źródło: Trilux