Oświetlenie profesjonalne | wnętrza biurowe  (2018-01-05)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Dlaczego warto bezprzewodowo sterować oświetleniem w budynkach komercyjnych?

Oprócz trwałości, niskiego zużycia energii elektrycznej i wysokiej jakości światła, jedną z niezaprzeczalnych zalet nowoczesnej techniki oświetlenie LED są szerokie możliwości sterowania.

 


Szczególnie atrakcyjne możliwości sterowania oświetleniem LED, zwłaszcza w budynkach komercyjnych, przynosi sterowanie bezprzewodowe. Wymaga to wprawdzie wyposażenia wnętrz w oprawy oświetleniowe LED z funkcją sterowania bezprzewodowego, ale za to eliminuje potrzebę budowy kosztownych, kablowych sieci sterujących, niepodatnych na późniejsze modyfikacje lub rozbudowę. Dlatego oświetlenie LED w pakiecie ze sterowaniem bezprzewodowym powinno być elementem poważnie rozważanym w procesie inwestycyjnym, zwłaszcza w przypadku budynków i wnętrz komercyjnych.
 
Wiele firm z branży budynków komercyjnych obawia się kosztów inwestycyjnych związanych z zastosowaniem bezprzewodowego sterowania instalacjami oświetleniowymi. Jednak powinny one brać pod uwagę, że dzięki różnorodnym, elastycznym funkcjom i możliwości precyzyjnego programowania,  nowe techniki bezprzewodowego sterowania instalacjami oświetleniowymi LED pozwalają znacznie obniżyć zużycie energii elektrycznej, a więc koszty eksploatacji obiektów.


Dlaczego sterowanie bezprzewodowe jest łatwiejsze?
 
Brak potrzeby specjalnego okablowania
Nowa generacja bezprzewodowych systemów sterowania oświetleniem upraszcza proces i obniża koszty budowy instalacji oświetleniowych dzięki eliminacji dedykowanych kabli sterujących.
 
Elastyczność konfiguracji
Sterowanie bezprzewodowe eliminuje ograniczenia związane z koniecznością umieszczania elementów sterujących w miejscach narzucanych przez konfiguracją przewodów sterujących i zasilających oprawy oświetleniowe. Sterowniki bezprzewodowe mogą być umieszczane w miejscach optymalnych ze względu na potrzeby i łatwość dostępu. W przypadku zmian w organizacji przestrzeni wnętrz, zmiany ich oświetlenia nie wymagają zmian instalacji elektrycznej i mogą być wykonane przez łatwe przeprogramowanie w sterowaniu bezprzewodowym.
 
Możliwość prostego skalowania sterowanej instalacji
Pierwotnie utworzona sieć bezprzewodowego sterowania oświetleniem, nie jest zamknięta. Do jej rozszerzenia  lub konfiguracji przestrzennej nie jest wymagana budowa dodatkowej sieci przewodów sterujących. Dodanie kolejnych opraw z funkcją sterowania bezprzewodowego, czujników i przełączników wymaga jedynie minimalnej pracy i nie zakłóca działania dotychczasowej instalacji.
 
 
Jak bezprzewodowe sterowanie oświetleniem pomaga oszczędzać?
 
Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem umożliwia zarzadzanie i automatyzację procesu zapewnienia właściwego oświetlenia sztucznego w miejscach gdzie jest ono potrzebne. Oprawy oświetleniowe mogą być automatycznie załączane i wyłączane lub ściemniane w określonych porach lub w określonych warunkach, a użytkownicy wnętrz uzyskują indywidualną kontrolę nad intensywnością oświetlenia dla zapewnienia optymalnych warunków pracy. W ten sposób bezprzewodowe sterowanie oświetleniem realizuje strategię oszczędzania energii elektrycznej.
 
Planowanie
Systemy bezprzewodowego sterowania oświetleniem LED zapewniają możliwość zaprogramowania automatycznego załączania lub wyłączania oraz ściemniania lub rozjaśniania światła, np. rano – na początku dnia roboczego lub po południu – na koniec dnia, oraz całkowitego wyłączania w okresie nocnym.
 
Współpraca z czujnikami obecności
System bezprzewodowego sterowania oświetleniem LED może współpracować z czujnikami obecności. Światło może być automatycznie załączane po wejściu użytkownika do pomieszczenia i wyłączane lub przyciemniane, gdy użytkownicy je opuszczą.
 
Wykorzystanie światła dziennego
Dzięki współpracy z czujnikami poziomu światła dziennego docierającego do wnętrza, bezprzewodowe systemy sterowania oświetleniem LED mogą płynnie regulować natężenie światła sztucznego, w szczególności redukować je w okresach gdy do wnętrza dociera dużo naturalnego światła dziennego.
 
 
Gdzie warto bezprzewodowo sterować oświetleniem?
 
Systemy bezprzewodowego sterowania oświetleniem LED są z natury proste, a aplikacje sterujące ułatwiają elastyczne konfigurowanie przestrzeni we wnętrzach. Rosnące wymagania oszczędności energetycznych sprawiają, że dołączenie bezprzewodowego sterowania do inwestycji w system oświetlenia LED jest naturalnym i koniecznym krokiem. Obszarem aplikacji gdzie może to przynieść największe oszczędności i równocześnie zapewnić elastyczność organizacji przestrzeni  jest z pewnością oświetlanie wnętrz biurowych i komercyjnych, placówek edukacyjnych oraz obiektów służby zdrowia.
 
Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:



Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW