Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2015-06-10)  

LED PREMIO – bezpośredni zamiennik LED dla lamp rtęciowych

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej w kwietniu 2015 r. nastąpiło całkowite wycofanie wysokoprężnych lamp rtęciowych z rynków państw wchodzących w jej skład. Wrocławska firma OMNI SCALA proponuje w zamian źródła światła LED PREMIO, które mogą bezpośrednio zastępować rtęciówki w oprawach oświetleniowych bez konieczności dokonywania zmian w instalacji elektrycznej.

 


Duża część strumienia świetlnego wysokoprężnej lampy rtęciowej dociera do oświetlanych płaszczyzn po odbiciu od odbłyśnika oprawy oświetleniowej. Powoduje to straty światła, zwłaszcza w oprawie otwartej z zabrudzonym odbłyśnikiem, co ma niestety często miejsce w przypadku opraw przemysłowych. Efektywny strumień świetlny pochodzący z takiej oprawy może być znacznie niższy od znamionowego strumienia świetlnego lampy rtęciowej. Sytuacja pogarsza się dodatkowo z czasem eksploatacji rtęciówki. Jej strumień świetlny obniża się względnie szybko z czasem używania, np. w skutek częstego załączania, co wpływa także na ogólną trwałość lamp.

   
Konstrukcja LED PREMIO oraz zastosowany dyfuzor zostały tak zaprojektowane by uzyskać jak najbardziej optymalny rozkład światła do celów oświetlania wysokich obiektów wielkopowierzchniowych. Zastosowanie pierścienia uszczelniającego na dyfuzorze stanowi dodatkową ochronę źródła światła LED przed zapyleniem często występującym w przemyśle. Precyzyjne kierunkowanie światła uzyskane w lampie LED PREMIO pozwala na zdemontowanie dotychczasowego klosza oprawy oświetleniowej tak, aby nie był on nadal siedliskiem zabrudzeń co jest częstym zjawiskiem w oprawach otwartych. W tym przypadku demontaż klosza poprawi dodatkowo warunki termiczne pracy lampy LED. Dodatkową zaletą nowych lamp jest uzyskiwanie pełnego strumienia świetlnego natychmiast po załączeniu, bez procesu rozświecania właściwego dla lamp wyładowczych, w tym rtęciowych.
 
W ofercie dostępne są dwa typy lamp:
  • LED PREMIO 90W – do stosowania w miejsce lamp rtęciowych o mocy 250 W,
  • LED PREMIO 110W – do stosowania w miejsce lamp rtęciowych o mocy 400 W.

Wartości strumieni świetlnych lamp LED PREMIO są wprawdzie niższe od początkowego znamionowego strumienia świetlnego odpowiednich lamp rtęciowych, ale wyeliminowanie strat światła na zewnętrznym odbłyśniku, bardzo niskie tempo spadku strumienia świetlnego z czasem eksploatacji i optymalny rozsył światła sprawiają, że wymiana rtęciówek na lampy LED PREMIO może być według firmy OMNI SCALA efektywnym sposobem modernizacji istniejących instalacji rtęciówkowych i z powodzeniem zapewniać równoważne warunki oświetlenia.
 
 
Źródło: OMNI SCALA

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW

Advertisement