Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2022-10-04)   LUXMAT

Modernizacja oświetlenia w fabryce Wavin była dobrą inwestycją w oszczędność energetyczną

Półtoramilionowe oszczędności, redukcja mocy o blisko tysiąc megawatów, ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 700 ton na rok, to efekty modernizacji oświetlenia, które w 2022 roku zostało zakończone w Wavin Polska S.A. z siedzibą w Buku, koło  Poznania.

 


Czy to wszystkie korzyści? W wyniku modernizacji uzyskano także poprawę warunków oświetleniowych na stanowiskach pracy, bonus w kwocie 170 tys. zł za działanie proekologiczne, biały certyfikatu otrzymany przez Wavin z URE oraz zwrot z inwestycji w niespełna dwa lata dopełniają profity z inwestycji.
 
Wavin to lider produkcji systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych, który w 2022 roku na terenie zakładu zakończył kompleksową modernizację oświetlenia. W ramach inwestycji przeprowadzonej przez spółkę Luxmat, zmodernizowano oświetlenie całego biurowca, hal produkcyjnych i magazynowych oraz kilkuhektarowego placu z gotowymi elementami. Ponad 3000 nowoczesnych lamp LED sterowanych jest systemem umożliwiającym kontrolę nad parametrami oświetlenia.

 

Najważniejszym efektem modernizacji jest ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Obliczamy, że inwestycja zwróci się w dwa lata – wylicza Karol Woźniak, główny elektryk Wavin Polska.

 
To jednak nie wszystkie korzyści z modernizacji.

 

Wavin dba o budowanie zdrowego i zrównoważonego środowiska. Jako lider w branży, jesteśmy odpowiedzialni za efektywne zużycie energii w naszych zakładach na całym świecie – mówi Anneleen Veldhuizen – Menadżer ds. Zrównoważonego Rozwoju.

 
Potwierdzeniem tego działania jest biały certyfikat przyznawany przez Urząd Regulacji Energetyki. Zakład w Buku otrzymał go za redukcję emisji CO2 do środowiska.

 

 
Bardzo dobrze o efektach modernizacji wypowiadają się również pracownicy fabryki.

 

– Wykonana modernizacja oświetlenia wpłynęła bardzo pozytywnie zarówno na komfort jak i jakość wykonywanej pracy. Stało się jasno! – podkreśla Paweł Modziński – operator wtryskarki Wavin Polska.

 

– Wymiana tak wielu lamp żarowych na nowoczesne oświetlenie LED wymagała precyzyjnego zaplanowania prac. Na terenie zakładu, spółka Luxmat zapewniła kierownika, który koordynował wszystkie działania – mówi Michał Jóźwiak, szef projektu z firmy Luxmat.

 


W szczytowym okresie modernizacji w Wavinie pracowało dziesięć zespołów elektryków. Mimo panującej pandemii Covid, wielu epidemiologicznym obostrzeniom, inwestycję wykonano terminowo bez wstrzymywania produkcji.
 
Modernizacja Wavin S.A. w Buku potwierdza, że mądre i perspektywicznie planowanie rozwoju fabryk w 40 krajach należących do tej korporacji, przynosi wiele korzyści. Beneficjentami są pracownicy, pracodawcy oraz środowisko, a odpowiedzialne decyzje zapobiegają negatywnym zmianom klimatycznym oraz ich skutkom w miastach, tworząc bezpieczną, przyjazną przestrzeń życiową.

Źródło: Luxmat
 

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW