1. Gdańsk
Największy na świecie świetlny dźwig portowy, sekstant i fotel Heweliusza, chłopiec z blaszanym bębenkiem czy lwy gdańskie z herbem – takich iluminacji nie ma nigdzie indziej. Zupełnie nowa koncepcja świetlnych ozdób została przygotowana i zaprojektowana z myślą o Gdańsku i jego przestrzeniach. Poszczególne elementy dekoracji opowiadają barwną historię miasta, podkreślają jego unikatową architekturę, nawiązują do sylwetek wybitnych gdańszczan i lokalnych legend.
fot. Dominik Paszliński www.gdansk.pl |
2. Warszawa
W tym roku iluminacja stolicy pod tytułem „Sen o zimowej Warszawie” została uzupełniona o kolejne elementy. Do ponad 20-to kilometrowego szlaku dołączył także Multimedialny Park Fontann, do którego prowadzi świetlny tunel nad schodami na skarpie warszawskiej. Główna parkowa fontanna została zmieniona w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tys. ledowych punktów. W różnych punktach miasta pojawiły się ramy z bajkowymi warszawskimi Syrenkami, w których można wykonać zdjęcie – pamiątkę z iluminowanej stolicy.
fot. Radek Zawadzki |
3. Radom
Tunel świetlny, który stanął na radomskim deptaku ma 102 m długości oraz 6 m wysokości. To kolejny przykład oryginalnej, nieszablonowej świątecznej dekoracji miasta. Został zaprojektowany specjalnie dla Radomia i dostosowany do jego przestrzeni. Rozświetlone tysiącami świateł sklepienie przywodzi na myśl rozgwieżdżone, zimowe niebo.
fot. UM Radom Łukasz Wójcik |
4. Polkowice
Polkowicki rynek zyskał w tym roku nowy, iście królewski charakter. Świetlisty powóz, przed którym dumnie kroczy zaprzęg 6 koni przyciąga uwagę turystów i stał się nie lada atrakcją dla małych i dużych mieszkańców miasta. Królewska kareta wraz z końmi składa się z 80 tysięcy złotych i srebrnych punktów świetlnych.
fot. UM Polkowice |
5. Puławy
Puławski Skwer Niepodległości przemienił się w bajkowy ogród rodem z „Alicji w Krainie Czarów”. Labirynt wielobarwnych ledowych figur zajmuje prawie 300 m². W błyszczących światełkach można rozpoznać charakterystyczne elementy z czarodziejskiego świata Alicji. Nieopodal labiryntu znajduje się świetlista fontanna, w której zakwitły zimowe kompozycje ze świecących liści i kwiatów.
fot. UM. Puławy |
6. Zamość
Tej zimy na zamojskim rynku rozkwitł malowniczy Ogród Wyobraźni. Ożywa wyłącznie po zmroku, tworząc przy tym zachwycający świetlno-muzyczny spektakl. Każdy element iluminacji został szczegółowo zaprojektowany w taki sposób, aby pobudzał wyobraźnię i nawiązywał charakterem do stylu architektury ogrodowej. Spacerując wśród świetlistych tuneli, migoczących roślin i rozświetlonych krzewów mieszkańcy i turyści mogą posłuchać miłych dla ucha dźwięków znanych utworów muzyki klasycznej.
fot. Multidekor |
7. Kraków
Niezwykły klimat można poczuć na krakowskich ulicach między innymi dzięki zawieszonym nad głowami spacerujących mieszkańców i turystów ozdobnym przywieszkom. Idealnym dopełnieniem zimowej przemiany miasta jest 6 rzeźb świetlnych Lajkonika, które błyszczą tysiącami granatowych świateł. Jedna z najbardziej charakterystycznych krakowskich postaci stała się bardzo fotogenicznym i przyjaznym mediom społecznościowym symbolem świątecznie rozświetlonego Krakowa.
fot. Multidekor |
8. Nysa
Rozbłyskująca tysiącami żółtych i czerwonych świateł Nysa ozdobiła miejski rynek. Dekoracja nawiązuje do Zakładu Samochodów Dostawczych, który funkcjonował w mieście do lat 90-tych i montował między innymi właśnie Nysy. Kultowy polski dostawczak w świetlnej wersji jest lokalną zimową atrakcją.
fot. UM Nysa |
9. Zakopane (Gubałówka)
Gubałówka po raz pierwszy przemieniła się w niezwykłą Krainę Światła, położoną na wysokości 1123 m n.p.m. Poszczególne elementy iluminacji nawiązują do historii miejsca, lokalnej tradycji, niepowtarzalnej kultury góralskiej i charakterystycznych tatrzańskich motywów – czyli tego, co nieprzerwanie przyciąga do Zakopanego tłumy polskich i zagranicznych turystów.
fot. A. Brzoza PKL Gubałówka |
Wszystkie powyższe iluminacje zostały zaprojektowane oraz wykonane przez firmę Multidekor.
Źródło: Multidekor
Treści powiązane:
- Dlaczego warto bezprzewodowo sterować oświetleniem w budynkach komercyjnych?
- Koszty inwestycji nie powinny dominować myślenia o nowoczesnych systemach oświetlenia biurowego
- Przeglądy techniczne instalacji oświetlenia awaryjnego
- Sterowanie oświetleniem miejskim zmierza w kierunku Internetu Rzeczy (IoT)
- Jak Internet Rzeczy (IoT) wpłynie na przyszłość branży oświetleniowej?
- Tej zimy przestrzenie miejskie Gdańska i Park Oliwski będą wyjątkowo piękne